ExpertComp.cz

ExpertComp.CZ - Informace, které hledáte ...

09222023

Poslední aktualizace03:27:00 PM

Zprávy: Napiš článek. Pošli email na Redakce@expertcomp.cz. Ihned ti zašleme info jak na to...

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Zpět Home Software Windows Přecházíme z Windows 7 na windows 8

Přecházíme z Windows 7 na windows 8


Windows-8 80Minimální hardwarové požadavky Windows 7 zahrnují procesor na frekvenci 1 GHz, operační paměť v kapacitě 1 GB, 20 GB volného místa na disku (nutno počítat i více v případě instalace programů pro běžné použití) a grafickou kartu s podporou rozhraní DirectX 9. Tyto hardwarové požadavky  jsou nižší než u Windows Vista, které na trh přišly v roce 2007. 

Windows-8-logo

Podle prohlášení společnosti Microsoft bude každý počítač, na kterém běží Windows 7 schopný zvládnout přechod na Windows 8. Výrobce slibuje stejné, nebo dokonce i nižší hardwarové požadavky. „V případě připravovaného systému často hovoříme o tom, jak je důležité zachovat stejnou ne-li nižší závislost na výkonu hardwaru jako u Windows 7".

Z toho důvodu lze usuzovat, že Windows 8 bude možné provozovat pohodlně na stolních počítačích stejně jako netboocích, tabletech a dalších ultra přenosných zařízeních. Ostatně v tomto segmentu chce v příštím roce softwarový koncern výrazněji zabodovat.

 Testovali jsme Windows 8 na běžném kancelářském notebooku, průměrném stolním počítači a high-end počítači.

 app plochapc

Testovací sestavy:

  • Notebook- Intel Pentium P6200 2,13Ghz/6GB/320GB(7200ot/min)
  • Kancelářské PC - Intel Pentium D920 2,8Ghz/4GB/GK 8600GTS 256MB/250GB(7200ot/min)
  • High-end PC - AMD PhenomII X6 1090T 3,6Ghz/16GB/GK5830 1GB/SSD120GB/2x2TB WD
Test na notebooku (plotnový disk 7200ot/min)

Instalace sytému proběhla formou "čisté instalace". Doba instalace byla cca 15 až 20min, systém se od začátku choval velmi svižně, rychlejší odezva oproti Windows 7 téměř ve všech běžných programech. Perfektní stabilita, po dobu používání cca jeden týden nebyla zaznamenána žádná slabina systému ani nestabilita.

Test na běžném kancelářském PC z roku 2009 (běžný plotnový disk 7200ot/min)

Nesetkali jsme se  z žádnými komplikacemi, ať  při instalaci tak ani při provozu systému. Oproti předchozí verzi Windows XP byl opět zaznamenán nárust výkonu systému, celkově rychlejší odezva a mnohem stabilnější chod celé sestavy.
 
Test na High-end pc: (SSD)
Test na tomto stroji proběhlo opravdu velmi uspokojivě oproti předchozímu systému windows 7 ve verzi Ultimate umí Windows 8 opravdu využít pravou podstatu SSD disku.
Instalace celého systému je velice rychlá cca 8-10min, samotný start Windows 8 probíhá během několika sekund, odezva systému téměř okamžitá - ve všech směrech.
Celková akcelerace je špičková, systém je zde provozován po dobu 14dní bez jediného problému či zádrhelu - tato skutečnost skládá poklonu Microsoftu, protože poprvé je systém skutečným stabilním jádrem konkurence schopnému  MAC OS.

Možnost upgradu: je možné provedení upgradu z windows XP/7?

Ano, tato možnost je s Windows 8 také možná. Je i  pro  méně zkušené uživatele jednoduchou záležitostí.
Výhody a nevýhody Upgradu systému: výhodou je jednoduchost celé instalace,  cena upgradu přímo ze stránek Microsoftu (32bit verze) je cca 760Kč, v kamenném obchodě je možné zakoupit takzvanou krabicovou verzi upgradu, ta se pohybuje s cenou okolo 1600Kč v balení obsaženy instalační DVD média 32/64Bit verze a tato verze je také přenositelná na jiné PC. Příklad přenositelnosti - mám počítač na který vlasním legální licenci, tzv. COA štítek s uvedenými winXP/7 - provedu na něm upgrade na windows 8, v případě že s nimi nebudu spokojen je možné odinstalovat vrátit se k verzi předchozího operačního systému a celý upgrade přenést na jiný počítač se zmíněnými Windows XP/7.

Jak je to s upgradem systému 32/64Bit

Možnost provedení upgradu je zde možný pouze z 32Bit verze na 32Bit verzi a z 64Bit verze na 64Bit verzi nikdy né naopak.

Upgrade z windows XP

Upgrade z Windows Xp je mnohdy velmi složitý a né vždy dopadne dobře.
Příklad z praxe: Nedávno jsme se setkali s případem, že zákazník, který si zakoupil elektronickou licenci microsoft Windows 8, se potýkal z velikými problémy při instalaci a nakonec nebylo možné instalaci dokončit (z neznámých příčin). Jak je uvedeno na stránkách Microsoftu, je nutné, aby PC s Windows Xp obsahovalo aktualizaci Service Pack 3. Před instalací proběhne systémová kontrola, která vyhodnotí zda je možné na Vaše PC nainstalovat nový systém, přestože tato kontrola vše vyhodnotila jako bezproblémové k dokončení instalace systému nedošlo. V těchto případech doporučujeme se obrátit přímo na autorizované partnery Microsoftu.

Upgrade z windows 7

Při přechodu (Upgradu) z tohoto systému je již oproti starším Windows XP vše naprosto v pořádku. Upgrade proběhne rychle a bez problému. Mnohé uživatele jistě potěší, že nepříjdou o své nainstalováné programy z předchozího systému. Nevýhodou je pokud Váš počítač obsahuje nějaké virové hrozby upgradem o ně nepříjdete. V tomto případě doporučujeme obrátit se na odborný servis  a provést čistou instalaci systému Windows 8. S jistotou je možné říci, že pokud Váš systém obsahuje virové hrozby, projeví se to na dalším používaní nového operačního systému ztrátou rychlosti a nestabilitou.

Závěrem

Pokud hledáte dokonalejší, spolehlivější a hlavně rychlejší operační systém než byly předchozí verze, vřele doporučujeme Windows 8.

W8Krabice