ExpertComp.cz

ExpertComp.CZ - Informace, které hledáte ...

čt11302023

Poslední aktualizace03:27:00 PM

Zprávy: Napiš článek. Pošli email na Redakce@expertcomp.cz. Ihned ti zašleme info jak na to...

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Zpět Home Novinky Hardware Raspberry Pi

Raspberry Pi

Je nejmenším zástupcem počítačové říše, ale nenechte se zmást jeho vzhledem na své miniaturní rozměry nabídne až neskutečný výkon který předčí třeba iPhone. Na základní desce o rozměrech osm krát pět centimetrů se nachází 700MHz procesor ARM (ARM1176JZF-S) a 256 MB RAM(A).

Raspberry Pi model B (rev.2.0) prodávaný od 15. říjnem 2012, by měl mít 512 MB pamětí RAM. Raspberry Pi pracuje se speciálně upravenou verzí operačního systému Linux (Debian a Arch.), jejíž grafické uživatelské prostředí LXDE-Desktop vypadá skoro jako Windows. Počítač je vhodný i pro provoz graficky náročných aplikací a her i třeba pro přehrávání videa v plném HD rozlišení. Jeho ARM procesor je totiž vybaven výkonným grafickým GPU Broadcom VideoCore IV a 256 megabajtů paměti RAM, který nabízí víc než dostatek výkonu pro plynulé přehrávání videa i hraní her.

 Načítání operačního systému je z SD karty?

Protože všechny běžné počítačové zařízení jako je pevný disk jsou větší než samotný Raspberry Pi, neobsahuje tento počítač žádné běžné datové úložiště(ani jeho připojení), kromě paměťové karty typu SD, ze které bootuje operační systém a která zároveň slouží i pro ukládání Vaších dat. Větší objemy dat lze ukládat do síťového nebo on-line úložiště nebo na externí disk připojený prostřednictvím USB rozbočovače. Budete-li chtít používat Raspberry Pi výhradně jako mediální centrum, použijte místo normálního operačního systému softwarový balíček Raspbmc, který je v podstatě linuxovou verzí Xbox Mediacentra.

adafruitcaseraspberry-pi-gehaeuse-tra d8c3c

Revize 2.0

Co má Revize 2.0 navíc oproti první revizi?

- Dva montážní otvory, které u původní verze chyběly

- Upravené zapojení I²C

- Zpřístupněny další 4 GPIO piny, které předtím sloužily k identifikaci revize desky

- Přidán resetovací obvod

- Přidána podpora JTAG Debug

- Opravený potisk desky

Takto upravená deska by měla být vyráběna ve Velké Británii, konkrétně v továrně firmy Sony v Pencoadu v Jižním Walesu, a dostupná za stejnou cenu. Nadace přitom usilovala o výrobu ve Spojeném království od počátku, ale domluvit se s britským výrobcem se jí podařilo až po počátečním úspěchu s deskami vyrobenými v Asii.

Pro Raspberry Pi vzniklo několik neoficiálních rozšiřujících desek, které umožňují například komunikaci po RS232, nebo třeba pomocí RF modulů, řízení DC motoru.

Závěrem Raspberry Pi je vzhledem ke svým rozměrum "super počítač" jeho využití je obrovské ve všech směrech.U nás se bohužel oficiálně neprodáva, ale já pevně věřím že se tato skutečnost tento rok změní a i my si budem moci tento výrobek pořídit.

Nicméně pokud již nechcete čekat dá se zakoupit za pár stokorun na různých aukčníc servrech.

uvodnia92b5tsceaag2h9raspberry-pi-05-3d-printed-makerbot-case-dual-extrusion-wired-designraspberry-pi-01-arcade-cabinet-micro-wired-designcdw-a-portable-raspberry-pi-6 

Zdroj: internet