ExpertComp.cz

ExpertComp.CZ - Informace, které hledáte ...

čt11302023

Poslední aktualizace03:27:00 PM

Zprávy: Napiš článek. Pošli email na Redakce@expertcomp.cz. Ihned ti zašleme info jak na to...

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Zpět Home Hardware Tuning Výměna chlazení procesoru

Výměna chlazení procesoru

Pro výměnu chlazení procesoru je nutné mít základní technické informace o složení počítače a praktické zkušenosti a dovednosti.První důležitou věcí při výměně chlazení procesoru je zakoupení správného typu chlazení. Je potřeba zjistit zda nově zakoupené chlazení dokáže dostatečně procesor chladit. Procesor má přesnou specifikaci výkonu při zátěži, která je daná ve watech (W) a z té je potřeba vycházet při nakupování nového chlazení.

Přiblížíme Vám pracovní postup při výměně chlazení procesoru u počítače. Začínáme demontáží krytu-bočnice počítačové skříně. Většinou je upevněna několika šroubky ze zadní strany. Po jejich demontáži posuneme bočnici tahem směrem dozadu (záleží na typu skříně). Nyní bychom měli vidět samotné chlazení procesoru.
 
Aktivní chlazení počítače pomocí větrákuAktivní chlazení počítače pomocí větrákuAktivní chlazení počítače pomocí větrákuAktivní chlazení počítače pomocí větrákuProcesor v počítači

Chlazení na obrázku je z desky s paticí AM3 jehož systém uchycení je pomocí odklápěcí pružné západky. Při demontáži chlazení odklopíme úchyty, které nám drží chladič na patici. Po jejich uvolnění a odpojení napájecího konektoru od ventilátoru přistoupíme k sejmutí chladiče. POZOR! Chladič je většinou přilepený pomocí teplo vodivé pasty. Nikdy nevyvíjíme příliš velký tlak při odlepování chladiče. Mohlo by dojít k poškození cpu, patice nebo základní desky PC. Při sejmutí se pokoušíme s chladičem jemně otáčet do stran a opatrně odtáhnout. Po oddělení chladiče od procesoru vidíme na cpu starou teplo vodivou pastu. Při jejím odstraňování budeme postupovat maximálně opatrně a odstraníme ji do čista pomocí ubrousku.

vyjmutí procesoruvyjmutí procesoru z počítačevložení procesoru do základní desky

Po očištění můžeme přistoupit k nanesení nové teplo vodivé pasty. Je důležité připomenout, že některé nově zakoupené chladiče mají vrstvu teplo vodivé pasty již nanesenou. Není tedy potřeba tuto pastu nanášet. Při montáži nového chlazení procesoru postupujeme opačným způsobem jako při demontáži. Opatrné zacházení při upevňování chlazení by mělo být samozřejmostí. Na závěr připojíme konektor od ventilátoru.

Vodní chlazení - CorsairZapojení čerpadla - CorsairVodní chlazení - Corsair

Po provedení všech výše popsaných úkonů můžeme spustit počítač a zkontrolovat teploty. Nejdříve doporučujeme vizuálně zkontrolovat chod ventilátoru, po té otestovat teploty v biosu a pokud je vše v pořádku můžeme přejít ke spuštění Windows a provést kontrolu teplot tam. Po výměně chlazení procesoru doporučujeme namátkově kontrolovat teploty procesoru po dobu celého dne.